Úvod / Články / Zaujímavosti / Ako sa vyrába parfum?
Tlačiť

Ako sa vyrába parfum?

Výroba voňavého "zázraku", hotová alchýmia ...

Ako sa vyrába parfum?

Dobrý parfum môže byť bodkou za ranným rituálom pred odchodom za povinnosťami. Netreba nad tým veľmi premýšľať.  Je možné, že sa to rýchlo stane zvykom - takým malým ranným rituálom. Hoci na druhej strane sú rôzne dôvody, prečo ľudia parfumy používajú. Niektorí ľudia sa cítia sebaistejší, keď si ich nádejná láska všimne príjemnú vôňu. Iní tak vyjadrujú svoju individualitu. Vôňa parfumu vám dokonca môže pomôcť vybaviť si určité spomienky alebo zdvihnúť náladu. Bez ohľadu na dôvod, s akým podstupujete tento príjemný rituál, porozumenie ako sa parfum vyrába vám pomôže oceniť flakón s vašou obľúbenou vôňou ešte o čosi viac.

Ingrediencie
Predtým ako sa začne výrobný proces, je potrebné získať materiál. Okrem ovocia, rôznych druhov korenia, živíc, listov a iných prírodných substancií, sú kvety  často jednou z najdôležitejších zložiek. Vytvoriť parfum bez kvetinových esencií je snáď nemožné. Niektoré luxusné značky parfumov majú dokonca svoje kvetinové polia, aby si zabezpečili dostatok kvalitného materiálu na výrobu svojho parfumu. Niekedy sa používajú aj živočíšne produkty ako napríklad pižmo, ktoré sa získava z jeleňov alebo ambra, ktorá pochádza z tráviaceho traktu veľrýb. Niektoré vône však nie sú v prírodne dostupné,  používajú sa tak ich syntetické náhrady, ktoré napodobňujú ich prírodné alternatívy. To môže zachrániť životy zvierat alebo vynahradiť zlú úrodu.

Metódy extrakcie
V parfumérií sa často používajú oleje z kvetín a rastlinný materiál. Na to, aby sa olej oddelil od rastlín sa musí extrahovať. Je mnoho spôsobov ako tak urobiť. Najjednoduchší spôsob je lisovanie. Ďalšími spôsobmi sú metódy enflourage a macerácia. Pri týchto metódach sa používa živočíšny tuk na extrahovanie olejov.  Je tiež možné variť časti rastlín alebo vystaviť ich horúcej pare, aby bolo možné získať potrebné oleje. Niektorí výrobcovia rozpúšťajú v benzéne časti rastlín a následným zohrievaním s etylalkoholom získavajú materiál potrebný na svoj parfum. Ak ste sa niekedy divili, prečo sú parfumy tak drahé, pamätajte, že na výrobu 30 mililitrov parfumu je potrebný olej približne s 1200 ruží.

Miešanie olejov
Experti vo výrobe parfumov podstupujú rozsiahle testovanie vôní, ich mixovanie, aby dosiahli požadovaný výsledok. Môže to trvať aj niekoľko rokov a stovky rôznych ingrediencií, kým sa dostanú k žiadanej receptúre. Táto receptúra  sa potom používa na miešanie čerstvo extrahovaných olejov. Následne sa do zmesi pridáva alkohol na rozriedenie zmesi. Množstvo alkoholu a teda aj množstvo esenciálnych olejov určuje , či výsledkom bude parfum, parfumová voda, toaletná  alebo kolínska voda.

Zrenie
Po tom ako sa oleje extrahujú, miešajú a riedia alkoholom, je zmes pripravená na proces zrenia. Počas tejto fázy sa parfum uskladní na chladné tmavé miesto, kde ostáva na niekoľko mesiacov alebo až rok. Tento proces pomáha previazať alkohol s vonnými olejmi a následne sa parfum opäť testuje, aby bolo isté , že bol dosiahnutý očakávaný výsledok. Napríklad sa môže stať, že po dozretí je vôňa silnejšia ako bola predtým alebo nie je presne podľa očakávaní a tak je potrebné parfum ešte "doladiť“ kým sa dostane k zákazníkovi. Po tomto konečnom testovaní a dosiahnutí žiadaného výsledku je parfum na svete a môže si nájsť svojho majiteľa.

Galéria k článku

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Bezpečnostné opatrenie spojené s vírusom COVID-19

Bezpečnostné opatrenie spojené s vírusom COVID-19

Oznámenie spoločnosti RENEWABLE ENERGY SYSTEMS, s. r. o.

Prirodzené líčenie rias

Prirodzené líčenie rias

Ak aj v týchto letných dňoch vyhľadávate líčenie očí, prinášame náš tip na obľúbenú maskaru Bourjois.

Guerlain a rúž Rouge G

Guerlain a rúž Rouge G

Oku lahodiaca zbierka rúžov, ktorú už nepustíte z kabelky ...

Lalique L´Insoumis Ma Force

Lalique L´Insoumis Ma Force

Vášeň sila a nezávislosť z dielne Lalique...