Úvod / Články / Všetko o parfumoch: Takto vždy vyberiete ten správny!
Tlačiť

Všetko o parfumoch: Takto vždy vyberiete ten správny!

Parfum bol vždy nenahraditeľným doplnkom našej ženskosti. Síce neviditeľným, ale o to dôležitejším. Zistili sme o parfumoch všetko, čo ste kedy chceli vedieť.

Všetko o parfumoch: Takto vždy vyberiete ten správny!

Coco Chanel kedysi povedala, že parfum treba dávať: všade tam, kde chcete byť pobozkaná.

1. Môžem si parfumovať vlasy?

Vône s vysokou koncentráciou alkoholu môžu vlasy vysúšať. Tie veľmi neodporúčame. Existujú však špeciálne parfumované spreje na vlasy (hair mist), ktoré sú obohatené o zvlhčujúce zložky, ochranné látky a obsahujú menej alkoholu. Keď už si vôňu na vlasy nanesiete, buďte si isté, že sa v nich udrží dlho. Jemné molekuly sa krásne rozložia a len tak ľahko nevyprchajú. Šampón však používajte neutrálny, aby sa vône nepobili.

2. Dá sa účinok vône predĺžiť?

Kým si nanesiete samotný parfum, zvlhčite si pokožku krémom alebo telovým mliekom. Pri kontakte s pokožkou príjemná vôňa prenikne aj na oblečenie a postupne sa uvoľňuje.

3. Niektoré tehotné ženy nemôžu svoj parfum ani cítiť. Prečo?

Všetko je to otázka hormónov. Tehotné ženy majú citlivejší nos a niektoré vône začnú byť pre ne rušivé až nepríjemné. Odrazu im môže páchnuť aj ten najvoňavejší parfum. Ak ste sa v týchto riadkoch našli, pribrzdite a nerozdávajte svoje vône po kamarátkach. Odložte si ich „na potom“. Po deviatich mesiacoch sa k nim rady vrátite.

4. Môžem si vytvoriť vlastný parfum zmiešaním viacerých vôní?

Áno. No skúšajte a kombinujte s citom. Ak nedodržíte niektoré postupy, výsledok môže vypáliť veľmi zle. Zmiešaním ovocných vôní s ópiovými tónmi alebo vôňami s nádychom tuberózy získate mydlovú a nezaujímavú zmes. Spojenie vanilkových s kvetinovými, napríklad s nádychom konvaliniek, vám tiež neprinesie nič prevratné. Vyhýbajte sa spájaniu príliš kontrastných vôní a dbajte, aby boli z rovnakej „rodiny“. Miešajte kvetinové s kvetinovými, orientálne s orientálnymi a podobne.

5. Eau de Toilette, Parfum, Eau de Parfum. Aký je v tom rozdiel?

Parfum je tou najcennejšou vôňou, je v ňom najvyšší podiel parfumových olejov (15 – 30 %), a tým aj najdlhšie vydrží. Eau de Parfum obsahuje iba 8 – 15 % parfumových olejov. Eau de Toilette vonia najľahšie, jej obsah je iba 4 – 8 % olejov. Najdrahším parfumom na svete je vôňa britského dizajnéra Cliva Christiana a stojí 170-tisíc eur. To už radšej dom pri mori.

6. Akých pravidiel sa mám držať, keď chcem darovať vôňu?

Treba mať na zreteli:

Životný štýl obdarovaného: ako má zariadený byt, ako sa oblieka...

Farbu vlasov: blondínky majú rady púdrové esencie, brunetky exotické, červenovlásky vône s kosatcom.

Logické uvažovanie: Má rada svieže vône? Podľa toho sa orientujte v rovnakej rodine vôní.

Fantáziu: Čo vám zíde na um pri myšlienke na obdarovaného? Akou kvetinou by bol/a? Nechajte za seba rozhodnúť svoju intuíciu.

7. Ako dlho sa vyvíja parfum?

Vývoj trvá od šiestich mesiacov do dvoch rokov. Najčastejšie sa pridáva vanilka, jazmín a pačuli.

8. Odkedy existuje parfum?

Používali ho už 5 000 rokov pred naším letopočtom. Pôvodný názov bol perfumum, po latinsky „na základe dymu“. Ponúkali ho bohom ako obetný dar.

9. Nie je trápne nosiť rovnaký parfum ako kamarátka?

Nevidíme v tom problém. Vône sa na pokožke uvoľňujú veľmi rôznorodo. Dôvodom je vlastná vôňa tela a jeho teplota.

10. Ako sa mám nasprejovať, aby som voňala primerane?

Krátky strek napravo a naľavo, viac nie. Parfum by nemalo byť cítiť na sto honov. Keďže po určitom čase svoj vlastný parfum už tak nevnímame, zvádza nás to doslova sa v ňom „osprchovať“. Pozor na to, radšej ho zameňte za ľahšiu verziu – Eau de Toilette. Ak milujete ťažké vône, používajte cez deň radšej parfumovaný krém alebo mlieko. Ich intenzita nie je až taká vysoká. No a žiadny parfum pri športovaní. V kombinácii s potom je to naozaj nevábny čuchový zážitok!

11. Pre akú vôňu sa rozhodnúť? Čisto prírodnú alebo syntetickú?

Pri oboch existujú pre aj proti.

ÉTERICKÉ OLEJE

Prečo áno: Prírodné arómy pozostávajú až zo 400 substancií, ktoré stimulujú nielen psychiku, ale aj pokožku a telo. Éterický rozmarínový olej napríklad podporuje krvný obeh a je preukázateľný v krvi aj štyri hodiny po nanesení.

Prečo nie: Éterické oleje účinkujú na pokožke veľmi intenzívne, preto zvyšujú riziko alergií. No a keď je zlá úroda, môže pokrivkávať aj kvalita. Niektoré zložky sú zasa veľmi drahé. Z kilogramu ružových kvetov sa získa iba jediný mililiter éterického oleja.

SYNTETICKÉ VÔNE

Prečo áno: Syntetické voňavé oleje majú stále rovnakú kvalitu a sú jednoznačne menej nákladné na výrobu. Syntetika dokážu dokonca napodobniť vône, ktoré sa prirodzene nezískavajú. Napríklad jablko. A aby sme nezabudli na alergie – hrozia v oveľa menšej miere.

Prečo nie: Vôňa je iba napodobnená. Nezohľadňujú sa ani látky, ktoré ovplyvňujú psychiku a pokožku tela. Naopak, obsahujú množstvo „chemikálií“, ktoré vám nemusia robiť dobre.

12. Ako sa správne parfumovať?

Na otázku o správnom umiestnení vône odpovedala Coco Chanel veľmi jednoducho: všade tam, kde chcete byť pobozkaná. Keď sa na to pozrieme bližšie, sú to všetky miesta, kde pulzuje krv. Na zápästí, v lakťovej jamke alebo na zátylku. Kvapka za uchom vám toho veľa neprinesie, pretože práve tu sa usádza veľa mazu a vôňa sa nikdy nerozvinie. Dobrým nositeľom vône sú vlasy. Mali by byť čerstvo umyté, pretože maz z pokožky hlavy môže vôňu zmeniť alebo nepríjemne zintenzívniť. Na šaty striekajte iba vtedy, keď svoje parfumy príliš nestriedate a ste si isté, že na materiáloch nezanechávajú žiadne fľaky. Parfum si však nikdy do pokožky nevmasírujte, lebo zničíte jeho molekuly. Preto je aj šúchanie zápästí pri testovaní vône prežitkom.

13. Kedy je najlepší čas na nanášanie parfumu?

Hneď po teplej sprche. Vtedy máte póry ešte otvorené, a tak sa vôňa udrží čo najdlhšie. Pokožka by však nemala byť suchá, aplikujte neparfumované telové mlieko, alebo vôňu vrstvite a použite mliečko rovnakej značky.

14. Aký parfum na akú príležitosť?

Pravidlo teda znie: čím pokročilejší čas, tým ťažšia vôňa. Cez pracovný deň zvoľte radšej ľahké a svieže tóny. Ak sa chystáte na pohovor alebo na dôležité pracovné stretnutie, mali by ste to skúsiť s kvetinovo-korenistými vôňami. Tie na základe štúdií pôsobia veľmi sympaticky. No a keď máte rande, smiete sa pokojne nastriekať ťažšími a zmyselnejšími vôňami: jazmín, konvalinky a pomarančový kvet, vanilka, ambra alebo orientálne prísady – mošus alebo santalové drevo. Ruža, samozrejme, ostáva v ríši vôní aj naďalej tou najväčšou romantičkou.

15. Kde sa neparfumovať?

Je jedno, aký kvalitný a koncentrovaný parfum máte, keď vôňa vyprchá, treba ju dostriekať. Nie všade je to však dovolené. Čo absolútne neodporúčame, sú lietadlá. Vďaka cirkulácii vzduchu je bleskovou rýchlosťou „nafetovaná“ celá prvá trieda vrátane kokpitu a vy pritom sedíte úplne vzadu v turistickej triede. Podobne to platí pre všetky ostatné verejné dopravné prostriedky a miesta, kde sa na jednej kope zdržiava veľké množstvo ľudí a vetranie je tam takmer nulové. Ešte tak svieže tóny ako mäta a citrón, ale úplné tabu by mali byť ťažké a sladké vône. Ani decentné striekanie v reštaurácii pri stole neberieme, a ak pracujete v kancelárii, s parfumovaním sa držte v úzadí. Ľudia vo vašom bezprostrednom okolí nemusia považovať vašu aktuálnu vôňu za takú úžasnú ako vy.

16. Prečo vonia parfum na každom inak?

Individuálna hodnota pH sa stará o to, že vôňa sa pri každom type pokožky rozvinie inak. Na mastnejšej pokožke sa výborne rozvíjajú tóny ako škorica, jazmín a ylang-ylang, pri suchej a citlivej pokožke by ste mali staviť na ovocnú sviežosť alebo zelené tóny graperfruitu a citróna.

17. Mám parfum obmieňať alebo ostať verná jednému?

Je od vás pekné, že už roky ste verná... To dokazuje, že ste stála a vaša vôňa je vaším poznávacím znamením. Problémom však je, že nos si zvykne, takže sa striekate pravdepodobne čoraz viac, aby ste ju ešte vôbec cítili. To nemusí byť výhra pre vás ani pre okolie. Nehovoriac o tom, koľ ko fantastických nových vôní vám medzitým ušlo! Buďte odvážna a zmeňte parfum. Hľadanie novej vône je vzrušujúce a ktovie, možno nový parfum zmení celý váš život.

18. Ako správne vôňu skladovať?

Ideálne prostredie pre citlivé vonné molekuly je na tmavom, chladnom a suchom mieste. Lenže kto si ho zavrie do chladničky, keď sa tak rady pozeráme na tie krásne fl akóny? Dajte si teda záležať aspoň na tom, aby ste parfum pred slnečnými lúčmi ochránili. Zabalené sú naše vzácne vodičky trvanlivé tri roky.

19. Z čoho sa skladá vôňa?

Hlava, srdce a základné tóny sú stavebnými kameňmi každej voňavej „vody“. Tóny hlavy (väčšinou citrusové arómy) vnímame ako prvé, ale tie rýchlo vyprchajú. Do desiatich minút sa rozvíjajú tóny srdca (často kvetinové), ktoré potom prechádzajú do dlhotrvajúcich základných tónov (korenie, živica).

20. Kedy mám vôňu kupovať?

Najlepší čas na testovanie je doobedie. Čuchové zmysly sú vtedy najvnímavejšie. Ale neovoniavajte viac ako päť parfumov. Nikdy neprivoniavajte priamo k fľaštičke, vtedy sa vám okolo nosa mihnú iba alkohol a tóny hlavy. Ak si nie ste isté, zoberte si so sebou navoňaný papierik a testujte ďalej doma. Aróma sa naplno rozvíja až po 15 minútach.

21. Prečo nás z niektorých vôní bolí hlava?

Bolí nás vtedy, keď je koncentrácia vône príliš vysoká. Nenapíšeme vám však žiadne číselné hodnoty, pre každú z nás je toto číslo individuálne. Na príčine je trojklanný nerv, ktorý slúži telu ako vlastný varovný systém. Keď je nos podráždený, nerv vyvolá bolesť hlavy. To sa však nestáva iba pri parfumoch, ale aj pri arómolampách alebo vonných sviečkach, pretože teplo molekuly mení.

22. Prečo muži vnímajú vône inak ako ženy?

Pretože inak posudzujú aj pachy. Závisí to aj od skúseností alebo situácií, ktoré ich s vôňami spájajú.

23. Čo je také výnimočné na unisexových vôňach?

Unisexové vône určené pre mužov aj ženy vznikli na základe nápadu deliť sa. Respektíve nedeliť sa. Pravdupovediac, delenie vôní na ženské alebo mužské je veľmi ovplyvnené kultúrnym pozadím. Napríklad na Blízkom východe nosia muži bežne orientálne vône, ktoré by sme my považovali za typicky ženské.

Zdroj: casprezeny.sk

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Bezpečnostné opatrenie spojené s vírusom COVID-19

Bezpečnostné opatrenie spojené s vírusom COVID-19

Oznámenie spoločnosti RENEWABLE ENERGY SYSTEMS, s. r. o.

Prirodzené líčenie rias

Prirodzené líčenie rias

Ak aj v týchto letných dňoch vyhľadávate líčenie očí, prinášame náš tip na obľúbenú maskaru Bourjois.

Guerlain a rúž Rouge G

Guerlain a rúž Rouge G

Oku lahodiaca zbierka rúžov, ktorú už nepustíte z kabelky ...

Lalique L´Insoumis Ma Force

Lalique L´Insoumis Ma Force

Vášeň sila a nezávislosť z dielne Lalique...